Πανελλαδικές Εξετάσεις - Αιτήσεις

Η διαδικασία υποβολής της Αίτηση-Δήλωση υποψηφιότητας συμμετοχής στις Πανελλαδικές εξετάσεις 2022 ξεκινάει από Τετάρτη 1-12-2021 ως και Δευτέρα 13-12-2021 ενώ μετά την παρέλευση της προθεσμίας αυτής δεν θα γίνεται δεκτή καμία Αίτηση-Δήλωση.
Ο υποψήφιος (μαθητής ή απόφοιτος) μπορεί να προμηθεύεται την Αίτηση – Δήλωση που αναλογεί στην περίπτωσή του είτε από το διαδίκτυο, είτε από το Λύκειό του. Στη συνέχεια θα συμπληρώνει την Αίτηση - Δήλωση σύμφωνα με τις οδηγίες που αναγράφονται στο έντυπο και θα προσέρχεται στο Λύκειο, για την οριστική ηλεκτρονική υποβολή της. Λεπτομέρειες θα βρείτε στον σύνδεσμο
και αιτήσεις στο
Αιτήσεις

Για τους υποψηφίους με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες ή ειδικές μαθησιακές δυσκολίες που εξετάζονται προφορικά θα ακολουθήσει νεότερη εγκύκλιος σχετικά με τα δικαιολογητικά που θα πρέπει να υποβληθούν. Ωστόσο, οι μαθητές αυτοί είναι καλό να αποφασίσουν αν επιθυμούν να κάνουν χρήση του δικαιώματος προφορικής εξέτασης από τώρα.
Όσοι από τους υποψηφίους εμπίπτουν στην ειδική κατηγορία των υποψηφίων-πασχόντων από σοβαρές παθήσεις (για εισαγωγή στο 5% των θέσεων εισακτέων χωρίς εξετάσεις), πρέπει μέχρι τις 17 Δεκεμβρίου να απευθυνθούν σε κάποια από τις 14 αρμόδιες επταμελείς επιτροπές των νοσοκομείων, για να αποκτήσουν πιστοποιητικό της πάθησής τους.
Αυτοί οι υποψήφιοι, εφόσον δεν επιθυμούν να συμμετάσχουν στις πανελλαδικές εξετάσεις, δεν υποβάλλουν τώρα την Αίτηση-Δήλωση, αλλά θα καταθέσουν μηχανογραφικό σε ημερομηνίες που θα ανακοινωθούν αργότερα.

Monday the 29th.