Δράσεις eTwinning 2020-21

Ολοκληρώσαμε με επιτυχία τα eTwinning έργα του σχολείου μας τα οποία πραγματοποιήθηκαν κατά τα σχολικά έτη 2019-2021 με μαθητές από τις τάξεις Α΄και Β’.

a.

Στο πρώτο έργο με τίτλο SlidingDoorsinHistory συμμετείχαν εκτός από εμάς που ήμασταν οι συντονιστές,το σχολείοIESENRICVALOR που βρίσκεται στην Castalla της Ισπανίας και το IISSS. Pertini - L. Montini - V. Cuoco που βρίσκεται στο Campobasso της Ιταλίας.

Κατά τη διάρκεια της εκπόνησης, διερευνήσαμε τις κύριες ιστορικές περιόδους και παρουσιάσαμε τα σημαντικότερα γεγονότα καθώς και προσωπικότητες των πολιτισμών μας από όλους τους τομείς. Παράλληλα, ερευνήσαμε και μοιραστήκαμε την τοπική ιστορία των περιοχών μας. Επιπλέον, συναντηθήκαμε διαδικτυακά και γιορτάσαμε τα Χριστούγεννα και σημαντικές μέρες όπως την Ευρωπαϊκή ημέρα Γλωσσών και την ημέρα eTwinning. Τέλος, οι μαθητές συναντιόνταν διαδικτυακά ώστε συνεργατικά να δημιουργήσουν παρουσιάσεις και κουίζ τα οποία συγκρίναμε, συζητήσαμε και παίξαμε για την εμπέδωση της νέας γνώσης.

b

Στο δεύτερο έργο με τίτλο “1914-1919: ERAC: EuropeanRemembranceandCitizenshipσυμμετείχαν, εκτός από το δικό μας, τα σχολεία:Srednja škola Ban Josip Jelačić από το Zaprešić της Κροατίας, Lycée polyvalent privé catholique Saint-Charles από το SaintPierre του IledelaReunion της Γαλλίας. Ο συντονιστής μας ήταν το σχολείο Lycée polyvalent Notre-Dame που βρίσκεται στο Challans της Γαλλίας.

Σε αυτό το πρόγραμμα ασχοληθήκαμε με τον Α’ Παγκόσμιο Πόλεμο και διερευνήσαμε πώς εξελίχθηκε, τις κυριότερες μάχες και ναυμαχίες και τα ιστορικά γεγονότα που έλαβαν χώρα στις χώρες μας. Επίσης αναφερθήκαμε στην αποκατάσταση της ειρήνης και στις Συνθήκες που υπογράφηκαν και κάναμε προτάσεις ως προς το πώς αυτές θα μπορούσαν να είναι πιο δίκαιες για τους λαούς που επηρέασαν. Τέλος, γιορτάσαμε την ημέρα μνήμης του Α’ Παγκοσμίου Πολέμου διαδικτυακά.

Οι δραστηριότητες πραγματοποιήθηκαν με τη χρήση ψηφιακών εφαρμογών και εργαλείων και η γλώσσα επικοινωνίας ήταν τα Αγγλικά. Τα εμπλεκόμενα μαθήματα ήταν Ιστορία, Αγγλικά, Εφαρμογές Πληροφορικής και Πολιτική Παιδεία.

Με αυτόν τον τρόπο, οι μαθητές μας κατάφεραν να εξερευνήσουν την Ευρωπαϊκή και τοπική ιστορία ευχάριστα και δημιουργικά, καλλιεργώντας παράλληλα τις γνώσεις τους στις Νέες Τεχνολογίες, την Αγγλική γλώσσα και ενδυναμώνοντας την Ευρωπαϊκή τους συνείδηση συναναστρεφόμενοι τους συμμαθητές από τις άλλες χώρες.

1914-1919: ERAC: European Remembrance and Citizenship

Saturday the 27th.