Έργο eTwinning “Speak Your Mind”

Έργο eTwinning “Speak Your Mind” Στο πλαίσιο του δικτύου Ευρωπαϊκών προγραμμάτων και συνεργασίας με σχολεία του εξωτερικού πραγματοποιήθηκε έργο διεθνούς συνεργασίας μέσω του διαδικτύου. Ως μέρος του μαθήματος της Αγγλικής Γλώσσας και της εξοικείωσης των μαθητών με τον γραπτό και τον προφορικό λόγο, πραγματοποιήθηκε δίμηνη συνεργασία με Λύκειο της Φινλανδίας (Kouvolan Yhteislyseo). Οι μαθητές εξοικειώθηκαν με την έννοια της φιλοσοφικής ηθικής και οι ομάδες τους εξερεύνησαν τρέχοντα κοινωνικά ζητήματα όπως οι πρόσφυγες, τα κινήματα #metoo και Black Lives Matter και τον αντίκτυπο των μέσων κοινωνικής δικτύωσης στην καθημερινότητά τους. Οι μαθητές συνέκριναν με τη μέθοδο έρευνας/ερωτηματολογίων τη δημόσια συζήτηση στις χώρες καταγωγής τους και τις απόψεις της ηλικιακής τους ομάδας και συνέταξαν μια κοινή παρουσίαση για το θέμα τους. Στη συνέχεια συμμετείχαν σε διαδικτυακό debate όπου εξέφρασαν τις απόψεις τους όπως αυτές διαμορφώθηκαν μετά την ολοκλήρωση του προγράμματος. Το συνεργατικό έργο υλοποιήθηκε μέσω της χρηματοδοτούμενης από την ΕΕ πλατφόρμας eTwinning.

Έγινε με το Padlet
Wednesday the 1st.