Μαθητικός Κανονισμός

Εσωτερικός Κανονισμός Λειτουργίας

Α. Λειτουργία

1. Το σχολικό κτίριο είναι ανοικτό από τις 7.00 ως τις 14.30 μ.μ.
  2. Η προσέλευση των μαθητών ολοκληρώνεται στις 8.15 στον προαύλιο χώρο του σχολείου , εφόσον οι καιρικές συνθήκες το επιτρέπουν. Η έναρξη των  μαθημάτων  γίνεται αμέσως μετά το χτύπημα του κουδουνιού κάθε ώρας.
  3. Οι αργοπορημένοι μαθητές  δεν επιτρέπεται  να εισέρχονται στην τάξη μετά την είσοδο του διδάσκοντος καθηγητή.  Γι α την  είσοδό τους σε αυτήν  απαιτείται έγγραφη συγκατάθεση της Διεύθυνσης.
  4. Οι μαθητές που προσέρχονται στο Σχολείο παρακολουθούν όλο το διδακτικό ωράριο. Εάν για οποιονδήποτε λόγο πρέπει να λείψουν, τους χορηγείται άδεια μόνο από το Διευθυντή ή το νόμιμο αναπληρωτή του, οι απουσίες τους όμως καταχωρίζονται.
  5. Κατά τη διάρκεια του μαθήματος δεν επιτρέπεται η έξοδος των μαθητών από την αίθουσα παρά μόνο σε περίπτωση απόλυτης ανάγκης και μετά από άδεια του διδάσκοντος.
  6. Σε περίπτωση που κάποιος μαθητής αποβληθεί από την αίθουσα, παρουσιάζεται  στη Διεύθυνση του Σχολείου.
  7. Κατά τις ώρες λειτουργίας του, αρμόδιο για την ασφάλεια των μαθητών είναι το σχολείο. Απαγορεύεται αυστηρά οι μαθητές να απομακρύνονται  από τους χώρους του σχολικού κτιρίου  χωρίς την άδεια της Διεύθυνσης.
  8. Εξωσχολικοί επιτρέπεται να εισέρχονται στο χώρο του σχολείου μετά από άδεια της σχολικής διεύθυνσης.
  9. Οι αίθουσες διδασκαλίας παραμένουν κλειστές κατά τη διάρκεια  του διαλείμματος. Ο διδάσκων είναι υπεύθυνος για τον αερισμό τους.
  10. Η αίθουσα της βιβλιοθήκης μπορεί να χρησιμοποιείται ως αναγνωστήριο , αφού πρώτα ενημερωθεί η διεύθυνση.
  11. Σε περίπτωση σεισμού , φωτιάς ή άλλης έκτακτης ανάγκης  , θα ακουστεί ένας συναγερμός. Οδηγίες για την εκκένωση του κτιρίου είναι αναρτημένες στις τάξεις και στους διαδρόμους.
  12. Εικαστικές παρεμβάσεις  επιτρέπονται στους χώρους του  σχολείου μόνο μετά από άδεια της διεύθυνσης ή του υπεύθυνου για την τάξη καθηγητή.
  13. Οι μαθητικές συνελεύσεις του μήνα πραγματοποιούνται την 6η ή την 7η ώρα.
  14. Δύο  τμήματα  την ημέρα μπορούν να πραγματοποιούν  τη συνέλευση του μήνα.
  15. Οι μαθητικές συνελεύσεις πραγματοποιούνται στην  αίθουσα Υ2  και οι ίδιοι οι μαθητές  φέρουν την ευθύνη για την ευταξία της.
  16. Πριν την έναρξη του μαθήματος οι καθηγητές ελέγχουν τον αριθμό των παρόντων μαθητών.  Ο απουσιολόγος καταγράφει τους απόντες και φροντίζει για την καλή κατάσταση του απουσιολογίου και του βιβλίου ύλης.
  17. Οι καθηγητές οφείλουν να εκτελούν  με συνέπεια τις εφημερίες σε όλα τα διαλείμματα.

Β. Συμπεριφορά

1. Η εύρυθμη λειτουργία του Σχολείου προϋποθέτει τη συνεργασία διδασκόντων και   διδασκομένων, με στόχο όχι μόνο την επίλυση των προβλημάτων που προκύπτουν αλλά και τη βελτίωση της ποιότητας της εκπαιδευτικής διαδικασίας και της σχολικής ζωής. Κατά συνέπεια τα μέλη της σχολικής κοινότητας οφείλουν να επιδεικνύουν ευγένεια και σεβασμό στις μεταξύ τους σχέσεις.
  2. Κατά τη διάρκεια του μαθήματος οι μαθητές που βρίσκονται έξω από τις αίθουσες, δεν πρέπει  να παρενοχλούν με τις δραστηριότητές τους όσους κάνουν μάθημα.
  3. Η εμφάνιση - αμφίεση των μαθητών μέσα στο Σχολείο  ανήκει  στη σφαίρα  της προσωπικής τους ευθύνης. Οφείλουν όμως να σέβονται τη μαθητική τους  ιδιότητα και τους κανόνες της ευπρέπειας που απορρέουν από το γενικότερο κοινωνικό περιβάλλον.
  4. Απαγορεύεται η χρήση ηλεκτρονικών συσκευών ( κινητά, υπολογιστές, φωτογραφικές μηχανές κ.α) στην τάξη κατά την ώρα των μαθημάτων.
  5. Απαγορεύεται σε όλους η κατανάλωση τροφίμων και ποτών στη διάρκεια του μαθήματος.
  6. Ο σεβασμός και η διατήρηση της καθαριότητας των χώρων του σχολείου (προαύλιο, τουαλέτες, αίθουσες, θρανία κ.α.) και η φροντίδα για την ακεραιότητα της  υλικοτεχνικής υποδομής   του αποτελούν υποχρέωση όλων των μελών της σχολικής κοινότητας. Η αποκατάσταση της  φθοράς επιβαρύνει  τον υπαίτιο. Σε περίπτωση αντικειμενικής αδυναμίας προσδιορισμού του υπαιτίου, η ζημία καλύπτεται από  το ταμείο της Μαθητικής Κοινότητας.
  7.  Ειδικότερα, οι μαθητές είναι υπεύθυνοι για την καλή κατάσταση των ερμαρίων τους, τα οποία σε κάθε περίπτωση οφείλουν να διατηρούν ασφαλισμένα και καθαρά . Τα   έξοδα για τις φθορές  βαρύνουν τους ίδιους.
  8. Κάθε μαθητής  είναι υπεύθυνος για τα  πράγματά του . Καλό είναι να μην φέρει μαζί του αντικείμενα μεγάλης αξίας.

Γ. Συνεργασία Σχολείου - Γονέων
Το Σχολείο αποδίδει μεγάλη σημασία στην επικοινωνία και την εποικοδομητική συνεργασία με τους Γονείς και Κηδεμόνες των μαθητών μας και με τον εκλεγμένο Σύλλογο τους, διότι η προσπάθεια τού Σχολείου, ιδίως σε θέματα αγωγής και συμπεριφοράς, δεν μπορεί να ευδοκιμήσει χωρίς τη συμπαράσταση και τη βοήθεια των Γονέων και της οικογένειας εν γένει.
Είναι απαραίτητη η παρουσία των Γονέων στις ενημερωτικές-παιδαγωγικές συγκεντρώσεις που οργανώνονται από το Σχολείο κατά τη διάρκεια τού σχολικού έτους. Οι ενημερωμένοι Γονείς συμβάλλουν θετικά στη διαμόρφωση τού σχολικού κλίματος προς όφελος των μαθητών.
Συναντήσεις των Γονέων με τους διδάσκοντες γίνονται κάθε Τετάρτη από τις 9.00 έως τις 13:30 . Μετά το τέλος τού Α' διδακτικού τετράμηνου οι Γονείς καλούνται στο Σχολείο, για να παραλάβουν τους ελέγχους προόδου των μαθητών και να συζητήσουν με τους διδάσκοντες την εν γένει επίδοση, πρόοδο και διαγωγή των παιδιών τους.
Οι Γονείς ευθύνονται εξ ολοκλήρου για την τακτική και ανελλιπή φοίτηση των παιδιών τους. Οφείλουν, λοιπόν, να βρίσκονται σε συνεχή επικοινωνία και συνεργασία με το Σχολείο και να λαμβάνουν γνώση των ανακοινώσεων και οδηγιών του. Όπως επίσης και το Σχολείο με τη σειρά του οφείλει να ειδοποιεί εκτάκτως τους γονείς για οποιαδήποτε παραβατική ενέργεια του παιδιού τους, όπως π. χ. την αναιτιολόγητη απουσία του.
Επισημαίνεται ότι η εγγραφή μαθητή στο Λύκειο συνεπάγεται την αποδοχή του παρόντος Κανονισμού από το γονέα ή κηδεμόνα του.

Saturday the 27th.